Блог

Зміна законодавства по "зеленому" тарифу. Чи торкнуться зміни власників приватних домогосподарств?

10 червня 2020 року Кабінет Міністрів погодив меморандум про домовленості щодо відновлюваних джерел енергії між інвесторами та самим урядом. Таким чином, уряд пропонує знизити "зелений" тариф для вітрових електростанцій – на 7,5%, а для сонячних електростанцій - на 15%. 

Що взагалі передбачає меморандум 

За словами представників уряду, нові домовленості враховують як інтереси інвесторів, споживачів, так і держави загалом. За прогнозами експертів, завдяки меморандуму відбудеться зниження навантаження на ринок більше ніж на 6 мільярдів гривень на рік. А загалом, за весь період підтримки до 2030 року, навантаження зменшиться більш ніж на 2 мільярди євро.


Меморандум передбачає: 

  • з 1 липня зупиниться будівництво (в межах діючої системи підтримки) нових сонячних електростанцій потужністю понад 1мВт;
  • відбудеться реструктуризація "зеленого" тарифу без продовження терміну виплат;
  • буде посилена відповідальність виробників "зеленої" енергії за небаланси.


В уряді повідомили, що держава не відмовляється від виплат за вже вироблену "зелену" енергетику, та повністю розрахується з виробниками до прийняття відповідного закону. Відзначимо також, що починаючи з 1 липня нові ПРОМИСЛОВІ сонячні електростанції не зможуть продавати електроенергію за "зеленим" тарифом, Кабмін з цього приводу планує внести відповідний законопроект. Пролонгації терміну дії "зеленого" тарифу не буде. 

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що наразі інвестори та уряд перебувають на фінальній стадії підписання меморандуму. 

Чому виникли проблеми з "зеленим тарифом" 

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що завдяки підписанню меморандуму щодо реструктуризації "зеленого" тарифу з'явиться можливість щорічної економії. До прикладу, до 2030 року у відновлювану енергетику можна зекономити понад 2 міліарди євро, при умові співпраці з інвесторами. 

"Зелений" тариф раніше був методом дотування розвитку галузі альтернативної енергетики, тому мав компенсувати високу собівартість сонячних електростанцій та панелей. Проте, у цьому плані він себе вже вичерпав. 

Останніми роками "зелена" енергетика в Україні знаходиться у стадії підйому. Це пов'язано з високим тарифом (0,18 євро за один кіловат). "Зелений" тариф зміг перетворитися зі стимулюючого чинника на джерело надприбутків, оскільки свого часу держава дала довгострокові гарантії закупівлі енергії за підвищеною ціною з ВДЕ. Які зміни чекають на власників приватних домогосподарств 

Зміни законодавства по "зеленому" тарифу у діяльності приватних господарств нічого глобально не змінять. 

Як наслідок Меморандуму, посилена відповідальність виробників ВДЕ за незбалансоване виробництво електроенергії. Згідно з нововведеннями, виробники ВДЕ приймають умови обмеження строків введення в експлуатацію нових об'єктів за "зеленим" тарифом. Тож ринок сонячних станцій (СЕС) для приватних господарств потужністю до 30 кВт лишається без змін. 
Made on
Tilda